Позбавлення батьківських прав спрямоване, перш за все, на захист прав і інтересів дитини. Сімейний кодекс України визначає наступні підстави:
🔸 батьки без поважної причини залишили дитину у пологовому будинку або лікарні і протягом 6 місяців не цікавилися її подальшою долею;
🔸 ухилення від виконання обов’язків по вихованню дитини, що має систематичний характер;
🔸 жорстоке поводження з дитиною (наприклад, насильство як і над нею самою, так і кимось з батьків);
🔸 хронічний алкоголізм або наркоманія, підтверджений медичною довідкою;
🔸 експлуатація дитини, примушування до жебракування, залучення до важкої праці;
🔸 засудження за умисний злочин щодо дитини.
‼У позовній заяві необхідні вказати конкретні підстави позбавлення батьківських прав і навести докази, які підтверджують існування таких обставин.
⁉Слід зазначити, що дитина, якій виповнилось 10 років може бути самостійно заслухана в суді щодо доцільності позбавлення батьківсих прав.
👩⚖Таким чином, позбавлення батьківських прав допускається лише тоді, коли змінити поведінку батьків на краще не можливо та за доведеної провини в їх діях. Небажання дитини спілкуватися з одним із батьків, що призводить до зменшення чи повного припинення їх побачень, саме по собі не свідчить про ухилення матері (батька) від виконання батьківських обов`язків, так як ці обставини зумовлені не її (його) волею. Такий висновок викладено у Постанові ВС від 21 вересня 2023 року у справі 755/410/22.
❌Результатом набрання законної сили рішенням суду про позбавлення батьківських прав батька і/або матері є втрата всіх прав, заснованих на спорідненості з дитиною.
Рекомендовані статті
-
Відмова матері від дитини
07.01.2024